Zarządzanie szambo Sept

W swoim znakomitym artykule (wydanie 4 sierpnia), Stubblefield i Grimes wspominają o opróżnianiu macicy w przypadku zatrzymanego płodu z aborcji w połowie trymestru. Bez wątpienia, jak stwierdzają, doświadczony lekarz może zazwyczaj skutecznie ewakuować macicę przy pomocy łyżeczkowania pod kontrolą ultrasonografii , ale należy podkreślić, że większa część zatrzymanych secundinów musi zostać usunięta za pomocą szczypiec jajecznych. Kaseta ssąca pomoże głównie na końcu zabiegu usunąć małe fragmenty tkanki.
Prostaglandyny są wysoce skuteczne w przerwaniu aborcji w drugim trymestrze, ale mogą być znacznie mniej skuteczne w ciężkich przypadkach septycznej aborcji, gdy rozwinie się zapalenie macicy, a myometrium nie reaguje dobrze na stymulację oksytocynową. Cenny czas może zostać utracony, podczas którego stan pacjenta może się pogorszyć.
Nie zgadzam się z twierdzeniem, że można stosować wysokie dawki oksytocyny. Oksytocyna jest znacznie mniej skutecznym stymulatorem macicy niż prostaglandyna na tym etapie ciąży. Ponadto, w wymienionych dawkach (50 do 300 jednostek), ma wyraźne działanie antydiuretyczne i powoduje retencję płynów, co może dodatkowo komplikować obraz kliniczny. Jeśli oksytocyna nie jest podawana w normalnym roztworze soli fizjologicznej (zgodnie z zaleceniami autorów), może wystąpić potencjalnie letalne zatrucie wodą (ciężka hiponatremia).
Ponownie, jak słusznie podkreślają autorzy, istotne jest, aby zatrzymane produkty zapłodnienia zostały ewakuowane bez opóźnień. W aborcji septycznej ewakuacja chirurgiczna jest znacznie lepsza od farmakologicznej.
Jean-Jacques Amy, MD
Vrije Universiteit Brussel, 1090 Bruksela, Belgia
Odniesienie1. Stubblefield PG, Grimes DA. Szeryfowa aborcja. N Engl J Med 1994; 331: 310-314
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Recenzja Stubblefield i Grimes rozpoczyna się od opublikowania w 1973 r. Opisu przypadku dotyczącego 15-letniej dziewczynki z septyczną aborcją1. Prawidłowe leczenie opóźniło się, ponieważ nie uwzględniono tej diagnozy. Autorzy odnoszą się do tej sprawy jako do tragedii. Zgadzam się.
W tym samym roku, 1973, Lanari i in. zgłosił doświadczenie Instituto de Investigaciones Medicas, Universidad de Buenos Aires, w Medicina (dziennik opublikowany w Buenos Aires, Argentyna) .2 Autorzy opisali 150 pacjentów z septyczną aborcją i niewydolnością nerek i podkreślili, że histerektomia nie ma miejsca w leczeniu takich pacjentów, chyba że dojdzie do perforacji macicy lub zgorzelą macicy.2
Raport Lanari i in. ma 31 stron (1 z kolorowymi zdjęciami) i 106 referencji i jest napisany po hiszpańsku z długim angielskim streszczeniem. To niesamowite, że 21 lat później przegląd septycznej aborcji nie wspomina o tym raporcie i że tylko jeden z 49 cytowanych artykułów jest w języku innym niż angielski. Wydaje się niesprawiedliwe, że niektórzy amerykańscy eksperci nie dbają o dokumenty nie napisane w języku angielskim.
Javier D. Finkielman, MD
Hospital de Clinicas Jose de San Martin, 1120 Buenos Aires, Argentyna
2 Referencje1. Jewett JF. Szambo wywołane aborcją. N Engl J Med 1973; 289: 748-749
MedlineGoogle Scholar
2. Lanari A, Firmat J, Paz RA, Rodo JE El aborto septico con insuficiencia nerki aguda: estudio sobre 150 casos. Medicina (B Aires) 1973; 33: 331-360
Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają:
Do redakcji: Dr Amy ma słuszność stwierdzając, że chirurgiczne usunięcie macicy w połowie trymestru polega głównie na użyciu kleszczyków z jajeczkiem, a kejtulą ssącą służy głównie jako dodatek. Jednak do około 16 tygodnia ciąży (począwszy od ostatniej miesiączki), zwykle wystarcza sama kaniula ssąca o średnicy 14 mm, aby opróżnić macicę. Jak sugeruje dr Amy, prostaglandyny mogą być mniej skuteczne w stymulowaniu skurczów macicy, gdy myometrium jest poważnie zakażone. Nie jesteśmy świadomi jakichkolwiek badań kurczliwości macicy w tych okolicznościach.
Zatrucie wodą jest całkowicie unikalnym powikłaniem podawania oksytocyny. Zgony od zatrucia wodą w Stanach Zjednoczonych nie występowały już po tym, jak lekarze stali się bardziej wyrafinowani w podawaniu leku. Jak zauważamy, okresowa dieta (np. Jedna godzina na cztery) sprawia, że podawanie wysokiej dawki oksytocyny jest bezpieczne.
Chociaż zgadzamy się z dr. Amy, że chirurgiczna ewakuacja jest zwykle lepsza od metod farmakologicznych, medyczna indukcja porodu ma tę zaletę, że wymaga mniejszej chirurgicznej umiejętności. Może to być ważne w krajach rozwijających się lub tam, gdzie procedury rutynacji i ewakuacji śródtestrem nie są wykonywane rutynowo. Zgadzamy się z jego zaleceniem szybkiej ewakuacji macicy za pomocą septycznej aborcji. Opóźnienia mogą być śmiertelne.
Dr Finkielman zauważa, że większość artykułów, które cytujemy, jest w języku angielskim. Nasza lista referencyjna zawiera raporty z wielu krajów i jeden raport w języku hiszpańskim, ale w naszej recenzji możemy uwzględnić tylko ograniczoną liczbę odnośników. Jak sugeruje dr Finkielman, lekarze na całym świecie, wielu piszących w językach innych niż angielski, wnieśli ważny wkład w zarządzanie septyczną aborcją.
Phillip G. Stubblefield, MD
Maine Medical Center, Portland, ME 04102-3175
David A. Grimes, MD
San Francisco General Hospital, San Francisco, CA 94110-3594
Odniesienie1. Winkler CL, Gray SE, Hauth JC, Owen J, Tucker JM. Indukcja pracy w połowie trymestru: skoncentrowana oksytocyna w porównaniu z czopkami dopochwowymi prostaglandyny E2. Obstet Gynecol 1991; 77: 297-300
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
[patrz też: citabax cena, okulus kalisz, wco gdańsk ]

Powiązane tematy z artykułem: citabax cena okulus kalisz wco gdańsk