Hydrocolonic Ultrasonography w wykrywaniu polipów i nowotworów okrężnicy

Hydrocolonic ultrasonography – ultrasonografia jamy brzusznej w połączeniu z wstecznym wkraplaniem wody do okrężnicy – jest zalecana jako alternatywa dla kolonoskopii do wykrywania polipów jelita grubego i raka1,2. Hydrocolonic ultrasonografia jest tańsza niż kolonoskopia, mniej inwazyjna i nie wymaga sedacji. W badaniu przeprowadzonym na 300 pacjentach stwierdzono, że ultrasonografia hydrokardiologiczna wykryła 97% raków okrężnicy i 91% polipów o średnicy . 7 mm.2 Ponadto podano szczegółową ocenę struktury ściany okrężnicy, aby umożliwić bardziej precyzyjne ocena zaawansowania guzów okrężnicy. Przeprowadziliśmy prospektywne, zaślepione badanie w celu dalszej oceny przydatności diagnostycznej tej procedury. Metody
Przebadaliśmy 52 pacjentów (50 mężczyzn i 2 kobiety), kolejno kierowanych do kolonoskopii, do ośrodka gastroenterologii w San Francisco Veterans Affairs Medical Center. Dwudziestu czterech pacjentów miało pozytywny test przesiewowy na krew utajoną w kale, 6 miało niedokrwistość z niedoboru żelaza, 14 miało hematochecję, a 8 miało inne wskazania do kolonoskopii, takie jak niedokrwistość niespecyficzna, ból brzucha, zmiana nawyków jelitowych lub wywiad rodzinny raka okrężnicy. Wykluczono pacjentów z historiami polipów i guzów okrężnicy, elastyczną sigmoidoskopią lub kolonoskopią lub polipektomią okrężniczą. Badanie zostało zatwierdzone przez Komitet Badań Ludzkich Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco; pisemną świadomą zgodę uzyskano od każdego uczestnika.
W dniu poprzedzającym badanie spożycie doustne ograniczono do klarownych płynów, a każdy pacjent zaczął spożywać 4 litry roztworu elektrolitu (Colyte, Reed i Carrick, Jersey City, NJ). Pacjenci pościli po północy. Bezpośrednio przed kolonoskopią wykonano ultrasonografię hydrokardiologiczną pod bezpośrednim nadzorem jednego z dwóch radiologów posiadających certyfikat kardiologiczny z 10 do 30 letnim doświadczeniem ultrasonograficznym. Badanie ultrasonograficzne wykonano w gabinecie fluoroskopii z urządzeniem Acuson 128XP (Acuson, Mountain View, CA) oraz komercyjnym systemem dostarczania baru; ciepłą wodę zastąpiono bariem w plastikowej torbie i rurce. Aby zapobiec utracie wody po wkropleniu, plastikowy cewnik balonowy nadmuchano w odbytnicy pod kontrolą fluoroskopową. Pozycja pacjenta została dostosowana za pomocą pochylnego stołu. Pacjenci otrzymali domięśniowe podanie do 2 mg glukagonu (47 pacjentów) lub do 2 mg siarczanu hioscyjaminy (Levsin, Schwarz Pharma, Milwaukee) (5 pacjentów) w celu złagodzenia okrężnicy.
Łącznie do 2 litrów wody wkroplono do okrężnicy, jak następuje. Po wyprostowaniu pacjenta od 300 do 500 ml wody wpuszczano ją do oka, aby wypełnić sigmoidalną okrężnicę. Pacjentkę następnie umieszczono na wznak, a pozostałą wodę zaszczepiono. Pacjentów obrócono w prawo i lewo, aby wypełnić okrężnicę wodą i zmniejszyć efekt cieniowania powietrza w świetle jelita grubego. Ciągła transdominalna ultrasonografia okrężnicy rozpoczęła się w momencie wkroplenia, z urządzeniem skanującym w czasie rzeczywistym z przetwornikami 3,5, 5,0 i 7,0 MHz. Do oceny unaczynienia użyto kolorowego Dopplera (Acuson) w próbie odróżnienia kału od nowotworu.
Natychmiast po wykonaniu ultrasonografii hydrokardiologicznej rozpoczęto kolonoskopię
[hasła pokrewne: citabax cena, rovamycine ulotka, wco gdańsk ]

Powiązane tematy z artykułem: citabax cena rovamycine ulotka wco gdańsk